Kawa nie odwadnia i ma wiele korzyści zdrowotnych

  • Michał Undra

Bardzo często powtarzanym mitem jest to, że kawa odwadnia. Jednakże wcale nie jest to prawdą – a wręcz przeciwnie – kawa nawadnia (1). Oczywiście kofeina, szczególnie w większych dawkach, a także u osób, które nie spożywają jej regularnie, może mieć niewielki efekt diuretyczny, ale nie powinniśmy jej traktować jako napoju, który odwadnia.

Co prawda kawa może także zaburzać wchłanianie niektórych składników mineralnych, w tym szczególnie żelaza – jeżeli jest spożywana z posiłkiem, ale także nie wypłukuje magnezu – jest to kolejny, bardzo często powtarzany mit. Kawa zawiera w sobie niewielkie ilości magnezu.  

Dodatkowo kofeina może podnosić ciśnienie krwi – zarówno ogólnoustrojowe, jak i ciśnienie wewnątrz gałki ocznej (2) – jednak to pierwsze u osób, które spożywają kofeinę nieregularnie, to drugie u osób z istniejącymi chorobami oczu. Dodatkowo może powodować refluks (3).

Jednak jeżeli chodzi o korzyści z picia kawy, to jest ich mnóstwo – zmniejsza ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny (4), wpływa korzystnie na funkcje kognitywne i nastrój (5), sprawdzi się w praktycznie każdym sporcie (6, 7), może wspierać spalanie tkanki tłuszczowej czy zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (8).

Wniosek jest prosty – jeżeli lubisz kawę i nie masz po niej problemów z trawieniem czy ciśnieniem – to ją pij, byle nie za późno?

Źródła:

  1.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24416202/
  2.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20706731/
  3.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16722996/
  4.   https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2686145
  5.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15678363/
  6.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21178933/
  7.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18799995/
  8.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945962/

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.