Morfologia – przykładowe wyniki wraz z omówieniem

  • Michał Undra

Dzisiaj omówię pierwsze wyniki moich badań, a konkretnie morfologię. Ostatnio byłem na przeglądzie organizmu, który staram się wykonywać co najmniej raz w roku, a jeżeli są ku temu wskazania (gorsze samopoczucie itp.) – to częściej. Wykonałem trochę badań, ale dzisiaj omówię morfologię.

Wyniki widzisz powyżej. Co można z nich „wyciągnąć”?

Na pewno na takim najprostszym poziomie – wszystkie wyniki są „w normie”, więc na pewno nie ma żadnych dużych patologii (same normy są dosyć szerokie, warto celować w wyniki optymalne).

Zaczniemy od parametrów białych krwinek. Poziom WBC jest naprawdę dobry (biorąc pod uwagę, że podczas badania byłem zdrowy). Wysokie WBC zwiększają stany zapalne i ryzyko chorób chronicznych. Bardzo niskie WBC to słaba odporność. Procentowy udział neutrofili, limfocytów, monocytów, eozynofilii i bazofili jest w normie, jednak poziom monocytów powinien być trochę niższy (poniżej 10%). Wysokie monocyty to np. siniaki, kontuzje, problemy jelitowe. ilościowo wszystko jest bardzo dobrze.

Parametry czerwonokrwinkowe.

Erytrocyty i hemoglobina – pośrodku normy, a więc naprawdę dobrze (dla lepszej wydolności mogłoby być bardziej przesunięte „w prawą” stronę). Hematokryt jest dosyć niski, ale przy reszcie wyników raczej związane jest to z bardzo dobrym nawodnieniem.

MCV, MCH, MCHC – mniej więcej pośrodku normy, co jest najlepszym wynikiem. Najczęściej (poza rzadkimi wyjątkami) parametry te przesunięte w lewo świadczą o niedoborach żelaza, przesunięte w prawo – o niedoborach witamin z grupy B.

RDW – przesunięte bardziej w lewo, co jest bardzo dobrym wynikiem. Wysokie RDW świadczy o tym, że nasze czerwone krwinki różnią się od siebie rozmiarem, co utrudnia transport tlenu.

Parametry płytek krwi wyszły w porządku i nie ma się co nad nimi zagłębiać.

W następnym newsletterze omówię następne wyniki badań – tym razem także hormonalnych.

Intensywnie pracuję także nad moim nowym kursem na temat interpretacji badań krwi, który powinien ukazać się jeszcze w tym roku! Będzie tam mnóstwo informacji, także na temat norm funkcjonalnych, wraz z dokumentem, gdzie będziesz mógł wrzucić swoje wyniki i otrzymać odpowiedź – co jest nie tak.

Nowy podcast!

Po dłuższej przerwie wróciłem do nagrywania podcastu Biohacking i nie tylko! Moim gościem był Rafał Kosiarski – Mistrz Świata, Europy i Polski w kickboxingu. Rozmawialiśmy na temat sportu, biohackingu, oraz przede wszystkim na temat dbania o zdrowie mózgu w sportach walki.

Podcast na YouTube.

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.