Picamilon – potencjalny środek na uspokojenie

  • Michał Undra

               Picamilon to środek, który jest połączeniem neuroprzekaźnika GABA wraz z niacyną (witaminą B3). Jak wiadomo GABA, która jest dostępna jako suplement średnio działa na uspokojenie i pracę mózgu, jednakże może wpływać na naszą fizjologię. Dlatego też w przypadku picamilonu połączono GABĘ z niacyną, aby przekraczał on lepiej barierę krew mózg, co udowodniono na zwierzętach (1). Niacyna ma rozszerzać naczynia krwionośne – stąd lepszy transport GABA przez barierę krew-mózg. Z badaniach na zwierzętach możemy się także dowiedzieć, ze poprawia on krążenie krwi do mózgu (2).

               Picamilon został opracowany jeszcze w latach 60. W Związku Radzieckim, obecnie jest stosowany jako lek w Rosji i większość badań nad jego zastosowaniem pochodzi właśnie z Rosji a także Japonii.

               Wstępne badania na ludziach wskazują, że picamilon może także znaleźć zastosowanie w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej (3).

               Badania na zwierzętach wykazują działanie przeciwlękowe oraz przeciwdepresyjne (4), korzystny wpływ na pamięć krótko- oraz długotrwałą (5), działanie neuroprotekcyjne (6). W modelu zwierzęcym choroby Parkinsona wykazano też, że może wpływać na poziom serotoniny, dopaminy oraz pobieranie dopaminy (7).

               Nie ma dokładnie przebadanego dawkowania, dane anegdotyczne mówią o dawkach rzędu 50-100mg.

               Potencjalne skutki uboczne to ból i zawroty głowy czy nudności. Picamilonu nie należy łączyć z innymi środkami uspokajającymi i wpływającymi na GABA, takimi jak alkohol, benzodiazepiny czy barbiturany.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1884802
  2.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2707413
  3.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22741296
  4.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16845932
  5.   https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02446941
  6.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9621180
  7.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12199067

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.