Przykładowe badania hormonalne – TSH, estradiol, testosteron, ferrytyna

  • Michał Undra

Dzisiaj druga część interpretacji moich badań – głównie badania hormonalne.

TSH – wynik idealny (poniżej 2 jest super).

Ft3 – ponad połowa normy, wynik właściwie idealny (zbyt wysokie ft3 nie jest korzystne dla długowieczności).

Ft4 – wynik to około 20% normy, nie jest idealny. Ft4 to hormon produkowany przez tarczycę, a t3 powstaje głównie obwodowo, więc t4 jest dobrym wyznacznikiem pracy tarczycy. Jednak nie mam objawów niedoczynności, więc nie jest to powód do zmartwień. W dalszej diagnostyce mógłbym wykonać USG tarczycy, które pokazałoby by rozmiar, stan zapalny czy guzki tarczycy – kluczowe dla diagnostyki problemów z tarczycą, ponieważ rzadko niedoczynność czy nadczynność nie jest związana z chorobą Hashimoto czy Gravesa.

Tutaj warto jeszcze opowiedzieć o mojej historii z tarczycą. 4 lata temu miałem takie wyniki.

Jak widać jest to bardzo silna nadczynność, z praktycznie zerowym TSH i bardzo wysokim ft3. Było to spowodowane suplementacją bardzo dużej ilości jodu – kilka miligramów dziennie, gdzie zapotrzebowanie wynosi 150mcg (1mg to 1000mcg). Jod w dużych dawkach jest bardzo przeciwwskazany, a w przypadku problemów z tarczycą poleca się go jak najbardziej unikać (niedobory jodu praktycznie nie występują w Polsce ze względu na jodowanie soli, ale także na dużą zawartość jodu np. w nabiale).

Co ważne – te wyniki są wiele miesięcy po stosowaniu jodu. Niestety jod przeważnie daje swoje efekty ze znacznym opóźnieniem. Dlatego też na początku możemy mieć poprawę wyników, spadek przeciwciał, a wiele miesięcy później pogorszenie – czego nie wiążemy z jodem.

Wracając do poprzednich wyników:

Estradiol – poziom dobry, nawet mógłby być wyższy.

Testosteron – poziom ok, chociaż na pewno mógłby być wyższy. Tak naprawdę jest to mój pierwszy wynik testosteronu „w normie” – zawsze był powyżej. Co prawda w tym roku stuknęło mi 30 lat, ale przed badaniem miałem też trochę stresów. Myślę, że jestem w stanie ten poziom podnieść naturalnie ?

Ferrytyna – jak na mężczyznę poziom bardzo dobry. Zbyt wysoka ferrytyna to najczęściej stany zapalne czy hemochromatoza.

Kołdra obciążeniowa

Kołdra obciążeniowa to najnowszy „gadżet” związany z biohackingiem, który testuje od niedzieli. W skrócie polega to na tym, że bardzo ciężka kołdra (w moim przypadku ponad 11kg!) powoduje aktywację propriocepcji, co powoduje lepszą orientację naszego ciała w przestrzeni, większą aktywację przywspółczulnego układu nerwowego i ogólnej regeneracji. Po kilku dniach testowania wydaje mi się, że śpię znacznie lepiej, ale za tydzień podam więcej informacji.

Sprawdź także mój najnowszy film na temat acetylocholiny poniżej.

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.