Odczuwana samotność wpływa na nasze funkcje kognitywne i pracę mózgu!
Bardzo ciekawe badania (link na dole) pokazują, że osoby, które czują się samotnie mają pogorszoną pracę mózgu – nawet gdy weźmiemy pod uwagę status społeczny, styl życia czy stan zdrowia.
Jedną z przyczyn, dlaczego osoby samotne mają osłabioną pracę mózgu mogą być odczuwane stany lękowe, bardziej negatywne odbieranie świata oraz większe odczuwanie różnego rodzaju zagrożeń, co może m. in aktywować oś HPA (podwzgórze – przysadka – nadnercza – aktywowanie odpowiedzi stresowej) i wpływać negatywnie na sen.
Co ciekawe wpływ odczuwanej samotności na pracę mózgu starszych mężczyzn był znacznie silniejszy niż u starszych kobiet.
Oczywiście zarówno samotność jak i wsparcie społeczne są ciężkie do przebadania i zmierzenia, jednak coraz więcej badań wskazuje na to, że ludzie którymi się otaczamy (albo których brakuje wokół nas) bardzo mocno wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, czego sam doświadczam. Często sama dieta, suplementacja czy program treningowy nie da nam pełni zdrowia, jeżeli nadal będziemy odczuwać samotność i brak wsparcia społecznego. Dlatego też dbanie o związki międzyludzkie uważam za jeden z priorytetów „zdrowotnych”.