Tyrozyna

  • Michał Undra

L-tyrozyna – jest to aminokwas białkowy, który ma bardzo ważne funkcje w organizmie. Jest on prekursorem katecholamin – dopaminy, noradrenaliny oraz adrenaliny, gdzie synteza katecholamin wygląda w ten sposób:

TYROZYNA -> DOPAMINA -> NORADRENALINA -> ADRENALINA

Jako że katecholaminy (szczególnie adrenalina i noradrenalina) są w dużej ilości produkowane w sytuacjach stresowych, dlatego też tyrozyna najlepiej sprawdzi w przypadku niedoboru snu czy ciężkiej aktywności fizycznej albo umysłowej.

Dodatkowo tyrozyna jest też podstawowym elementem dla tworzenia hormonów tarczycy – T4 (tyroksyna) oraz T3 (trijodotyronina).

Tyrozyna jest aminokwasem endogennym, co znaczy że ciało jest w stanie go syntetyzować przy odpowiedniej podaży fenyloalaniny.

Zastosowanie tyrozyny:

✅ poprawia pracę mózgu oraz nastrój w przypadku sytuacji stresowych – ekspozycji na zimno i przebywanie na wysokościach (1), ciężkich treningów wojskowych (2) oraz niedoborów snu (3), dodatkowo zmniejszając odczuwany stres oraz jego objawy;

✅ w przypadku ostrej ekspozycji na zimno hamuje pogorszenie pamięci roboczej (4);

Dawkowanie:

L-tyrozynę standardowo stosuje się w dawkach 500-2,000mg przed oczekiwanym stresem (takim jak trening), jednak czasem stosuje znacznie większe dawki. L-tyrozyna jest dosyć szybko wchłaniana – już po 30 minutach jej poziom jest podwyższony we krwi, jej najwyższy poziom utrzymuje się przez około 2-4 godziny po spożyciu.

Przeciwwskazania:

Tyrozyny nie powinno się łączyć z niektórymi antydepresantami, hormonami tarczycy i lewodopą. Poza tym jest uważana za bezpieczną.

Tyrozynę zakupicie w Aliness:
https://aliness.pl/…/N-Acetyl-Tyrosine-500-mg-x-100-Veg…/238
Kod rabatowy na stronie aliness: UNDRA (5%)

Źródła: 
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2736402 
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10230711 
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7794222 
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8029265

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.