Częste powikłania po infekcji COVID. Czy odsypianie w weekend ma sens?

  • Michał Undra
  • 02 minuty

1. Przedstawiam bardzo dobre badanie na temat powikłań związanych z COVIDEM, z którymi spotykam się bardzo często w praktyce (brain fog, zmęczenie, utrata węchu, smaku, itp). Ciekawe wnioski:

– mężczyźni często przechodzą ostre zachorowanie na COVID, kobiety z kolei częściej cierpią na długofalowe powikłania;

– lekki stan zapalny (low grade inflammation) to główna przyczyna zmęczenia po COVIDzie;

– CRP jest bardzo często podniesione po COVIDZIE u mężczyzn, którzy mają powikłania;

– najczęstszą zmianą u osób z powikłaniami są PODWYŻSZONE NEUTROFILE.

Jeżeli borykasz się z powikłaniami po COVIDzie, w zależności od tego jakiego układu ciała one dotyczą – warto dodatkowo wykonać także fibrynogen (jeden z najczęściej podwyższonych parametrów), badania płuc (RTG – często występują zwłóknienia, albo np. spirometria), morfologia z rozmazem, lipidogram. W przypadku problemów ze słuchem lub węchem konieczna może być wizyta u laryngologa.

2. Czy „odsypianie” w weekendy ma sens?

Bardzo często w tygodniu pracy poświęcamy mniej czasu na sen, wstajemy wcześniej, śpimy krócej, co próbujemy nadrobić w weekend śpiąc do oporu. Jednak czy takie działanie ma sens?

W tym badaniu wykazano, że niestety nie. Ograniczanie snu o około 30% przez 10 dni powodowało zmiany w pracy mózgu, takie ja opóźniony czas reakcji, które nie wracały nawet po tygodniu normalnego spania! Dlatego też jeżeli odsypiamy w weekend – niestety nie jesteśmy w stanie usunąć negatywnego wpływu krótkiego snu na nasze zdrowie i pracę mózgu. Jako subskrybent tego Newsletteru zapewne wiesz, że zdrowy sen to absolutna podstawa zdrowia, pracy mózgu, sylwetki.

 

Zapraszam także do sprawdzenia nowych filmów na moim kanale na YouTube ?

Do usłyszenia już wkrótce 🙂

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.