Mierzenie jakości i ilości snu

  • Michał Undra

               Sen to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia. Wpływa na nasze samopoczucie, poziom energii, nastrój, pracę mózgu i praktycznie wszystkie inne aspekty zdrowotne. Dzisiaj krótko opowiem jak można mierzyć sen.

               Najbardziej podstawowymi metodami mierzenia snu są aplikacje na telefon, które są darmowe. Bardzo popularne są sleep cycle oraz sleep as android. Pierwsza monitoruje nasze ruchy w łóżku w celu wychwycenia kiedy śpimy, kiedy się budzimy oraz w jakiej fazie snu jesteśmy (poniżej mój screen z aplikacji sleep cycle). Ma on też inteligentny budzik – taki, który wybudzi nas w płytkiej fazie snu, by nam się lepiej wstawało rano. Sleep as android mierzy dźwięki przez nas wydawane i także pokazuje jakość snu, czas w łóżku itd., dodatkowo pokazuje także czy chrapiemy w nocy.

               Trzeba zaznaczyć, że te aplikacje nie są idealne i jakość pomiaru nie jest doskonała – tak naprawdę ciężko obiektywnie stwierdzić na ile są one dokładne. Jednak możemy odnosić pomiary do samych siebie – jeżeli wprowadzamy zmiany w stylu życia, które poprawiają jakość snu na aplikacji – prawdopodobnie idziemy w dobrym kierunku.

               Poza aplikacjami do mierzenia snu są też różnego rodzaju opaski, z czego za jedną z dokładniejszych uważany jest FitBit. Jednak za zdecydowanie najlepszy pod tym względem uważa się OURA ring.

               Są też urządzenia do mierzenia snu, których nie trzeba stosować na ciele – np. Beautyrest.

               Na koniec przypomnę jeszcze kilka zasad na temat dobrego snu i rytmu dobowego, o których warto pamiętać:

– W ciągu dnia wystawiaj się na słońce, po zmroku unikaj ekspozycji na niebieskie światło;

– śpij 7-9 godzin w regularnych godzinach;

– zmniejsz temperaturę w sypialni oraz ją przewietrz;

– nie stresuj się przed snem (praca, trening);

– nie jedz kolacji zbyt późno;

– rób drzemki w ciągu dnia – jeżeli masz możliwość i ochotę.

               A czy Ty mierzysz swój sen? Jeśli tak to w jaki sposób?

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.