Nietypowa model powstawania depresji – teoria uzdeczkowa (habenula)

  • Michał Undra
  • 03 minuty

Dzisiejszym tematem będzie depresja.

Standardowy model depresji oraz jego leczenie związane jest z niedoborem serotoniny, np. lekami SSRI. Bardzo często mówi się także o cytokinowym modelu depresji, gdzie stany zapalne na poziomie mózgu wpływają na nastrój i neurotransmitery. Stąd też suplementy przeciwzapalne jak omega 3 czy kurkumina mogą poprawiać nastrój.

Jest jeszcze jeden, bardzo ciekawy model depresji związany z uzdeczkami (z łacińskiego habenula). Ta malutka struktura w międzymózgowiu ma bardzo ciekawą funkcję – wpływa na ekspresję serotoniny i dopaminy śródmózgowiu.

Standardowo gdy otrzymamy nagrodę (np. jedzenie, różnego rodzaju substancje czy nawet zwycięstwo w jakiejś rywalizacji – sportowej czy hazardowej) pole brzuszne nakrywki (ventral tegmental area (VTA)), wydziela dopaminę (co ciekawe samo oczekiwanie nagrody może mieć większy wpływ na dopaminę niż nagroda). Jednak co jeśli nie otrzymamy oczekiwanej nagrody? Wtedy do gry włączają się uzdeczki, hamując wydzielanie dopaminy z VTA. Dodatkowo stres powoduje, że uzdeczki są bardziej wrażliwe na sygnały ze środowiska – co w dużym uproszczeniu można określić jako oczekiwanie porażki i rozczarowania. Badania naukowe pokazały, że osoby z depresją mają zaburzenia strukturalne w uzdeczkach.

Jest to kolejny z mechanizmów opisujących w jaki sposób rozczarowania, szczególnie w młodym wieku jak i dużo stresu chronicznego mogą powodować depresję. Więcej na temat tego modelu depresji przeczytasz tutaj.

 

Zapraszam też do sprawdzenia nowego filmu na YouTube na temat diagnostyki anemii.

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.