Adaptogeny – jak stosować ashwagandhę w praktyce

  • Michał Undra

Adaptogeny to obecnie bardzo popularne suplementy, nie tylko w świecie biohackingu. Jak sama nazwa wskazuje – adaptują organizm do stresu (to ich główne działanie), ale dodatkowo każdy adaptogen ma swoje specyficzne korzyści zdrowotne. Dzisiaj pokrótce opiszę dwa najpopularniejsze adaptogeny, ich działanie, stosowanie w praktyce oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Ashwagandha – „królowa adaptogenów” – zdecydowanie najbardziej znany z całego grona adaptogenów, stosowany także w środkach na uspokojenie dostępnych w aptece. I bardzo słusznie, ponieważ ashwagandha ma mnóstwo badań naukowych i udowodnionych korzyści zdrowotnych. Te najbardziej przebadane to:

– redukcja odczuwanego stresu. Bardzo często ashwagandha wycisza od razu po zastosowaniu, do tego długofalowo pomaga lepiej kontrolować reakcję na stres;

– wspomaga sen, często ułatwiając zasypianie;

– u mężczyzn może podnosić poziom testosteronu;

– wspiera osiągi sportowe.

Jest mnóstwo innych zastosowań i badań nad ashwagandhą, ale skupiłem się na tych najważniejszych. A teraz kwestia stosowania w praktyce. Ashwagandhę można stosować:

– do kolacji;

– przed snem;

– przed treningiem;

– po treningu.

Idealnie jest spożywać ją z posiłkiem, ale porę stosowania najlepiej dostosować do swoich odczuć – jeżeli pomaga nam zasypiać – możemy stosować ją przed snem. Jeżeli wspiera efekty sportowe przed treningiem. Jeżeli mamy problemy z zasypianiem po wieczornym treningu – sprawdzi się świetnie po treningu.

Dawkowanie

Zaleca się stosować około 500mg ashwagandhy dziennie. Jednak jest kluczowa kwestia pod względem dawkowania – MUSI to być EKSTRAKT STANDARYZOWANY. Ekstrakt bez standaryzacji nie ma prawa działać, ponieważ nie wiadomo czy (i ile) zawiera substancji aktywnych! (podobnie jest z wieloma innymi ziołami i adaptogenami). W przypadku ashwagandhy standaryzacja powinna zawierać procentowe stężenie witanolidów, witaferyny A oraz alkaloidów, tak jak w tym produkcie (najwyższe stężenie na rynku). Jest też opatentowany ekstrakt KSM-66, który ma oddzielne badania przeprowadzone na tym ekstrakcie – bardzo polecam, działa najlepiej ze wszystkich rodzajów ashwagandhy. Jeżeli nie stosowałeś wcześniej ashwagandhy – zacznij od 1 kapsułki dowolnego z wymienionych ekstraktów. Nie polecam stosować więcej niż 2 kapsułki dziennie. Najlepiej zacząć od stosowania do kolacji, ewentualnie przed snem.

Oczywiście na hasło UNDRA obowiązuje rabat na całe zamówienie ze strony https://aliness.pl/

Jeszcze jedna ważna informacja – już w piątek o godzinie 9:48 wystąpię w programie Pytanie na Śniadanie, a tematem będą leki nootropowe, zapraszam do oglądania ?

To tyle na dzisiaj, do usłyszenia za tydzień ?

https://aliness.pl/pl/p/Natural-Ashwagandha-590-mg-9-x-100-Vege-caps/126

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.