Berberyna

  • Michał Undra

Berberyna to alkaloid występujący w wielu roślinach – m. in w berberysie czy gorzkniku kanadyjskim, który tradycyjnie stosowany jest w medycynie chińskiej. Jej zastosowanie to przede wszystkim wpływ na poziom cukru we krwi.

Zastosowanie berberyny:

✅ skutecznie obniża poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu II, zespołem metabolicznym oraz niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (1-4) wpływając także na poziom hemoglobiny glikowanej, która jest wyznacznikiem kontroli glikemii w ostatnich trzech miesiącach oraz insuliny na czczo w mniejszym stopniu. Obniżyła także poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL, trójglicerydów (5), w niewielkim stopniu zwiększyła poziom HDL (tzw. „dobry cholesterol”) a także poprawiła wrażliwość insulinową. Jej działanie pod tym względem porównywalne do standardowo stosowanych leków – metforminy (6) oraz rozyglitazonu (7). Jednym z mechanizmów jest zapewne aktywacja kinazy AMP, związanej z restrykcją kaloryczną, postami oraz aktywnością fizyczną;

✅ wpłynęła korzystnie na pracę serca i jakość życia pacjentów z kardiomiopatiami jako dodatek do standardowej terapii (8);

✅ może zwiększać poziom witaminy kalcytriolu – aktywnej postaci witaminy D3 (9);

✅ może zmniejszyć ryzyko aft (10) (stosowana miejscowo);

Wiele badań na zwierzętach wskazuje także na korzystny wpływ na pracę mózgu, w tym działanie antydepresyjne, korzystne w chorobie alzheimera oraz neuroprotekcyjne, zmniejszanie stanów zapalnych jelit – jednak nie zostało to udowodnione u ludzi.

Przeciwwskazania

Berberyna oddziałuje na metabolizm wielu substancji, w szczególności leków, ale także wpływa na działanie niektórych antybiotyków – dlatego łączenie jej z innymi substancjami warto skonsultować ze specjalistą. Wysokie dawki stosowane jednorazowo mogą powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego – w szczególności biegunki i skurcze. Dodatkowo może ona powodować hipoglikemię, gdy nie jest spożywana w odpowiedniej dawce/porze.

Jak stosować

Berberynę należy stosować w kilku dawkach w ciągu dnia – ze względu na możliwą negatywną reakcję ze strony układu pokarmowego. Standardowo stosuje się 1,000 – 2,000mg dziennie, przeważnie po posiłkach.

Najlepszej jakości berberynę w postaci siarczanu berberyny standaryzowanego aż na 99% znajdziecie w Aliness naturalne suplementy diety 
https://aliness.pl/…/Berberine-Sulphate-99-400-mg-x-60-…/241

Kod rabatowy na stronie Aliness:
UNDRA

Źródła:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23118793 
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18397984 
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26252777 
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23808999 
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23441841 
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2410097/ 
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19800084 
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12860219 
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22739410 
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23246229

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.