Stres. Wszyscy wiemy, jak źle wpływa na nasze zdrowie – szczególnie stres chroniczny.
Jednak czy są metody pomiaru stresu? Okazuje się, że tak i wcale nie jest to kortyzol (kortyzol z krwi może zmieniać się w reakcji np. na samo pobieranie krwi).
Jednak bardzo dokładnym wyznacznikiem stresu w naszym organizmie będzie HRV (Heart-Rate Variability, zmienność rytmu zatokowego).
HRV mierzy czas pomiędzy biciem naszego serca. Jeżeli ten czas jest zmienny – mamy wysokie HRV, co oznacza, że nasz organizm nie jest obciążony stresem. Z kolei niskie HRV i niewielkie pomiędzy każdym uderzeniem serca – oznacza, że nasz organizm jest przemęczony, jesteśmy przetrenowani, niewyspani czy też chorzy.
Mierzenie HRV podpowie nam kiedy wykonać trening, a kiedy lepiej odpuścić i się regenerować. Obniżone HRV może także przewidzieć infekcje, zanim wystąpią objawy!
No dobra, ale jak mierzyć HRV? Można je mierzyć za pomocą OURA ring, opaski Polar H10 czy też Apple Watch.
Badając regularnie HRV będziesz wiedział, czy odpowiednio się regenerujesz.
Temat stresu jest tak ciekawy, że planuje jeszcze w tym roku przygotować na jego temat cały kurs online, także stay tuned 🙂
PS. Zapraszam też do sprawdzenia nowego odcinka podcastu Biohacking i nie tylko, moim gościem był Karol Wyszomirski, a rozmawialiśmy przede wszystkim o mindsecie 🙂