Coffee nap – „drzemka kawowa”

  • Michał Undra

               Coffee nap

               Dzisiaj przedstawię bardzo fajny biohackerski trick na zwiększenie energii – Coffee nap, czyli „drzemka kawowa”. Drzemki w ciągu dnia są bardzo dobrym sposobem na zwiększenie poziomu energii, poprawę nastroju, samopoczucia czy poprawę pamięci (1), szczególnie w przypadku niedoboru snu lub zaburzeń rytmu dobowego. Połączenie kofeiny z drzemką powoduje największy poziom energii (2).

               Drzemka kawowa nie polega jednak na wypiciu kawy po drzemce, a przed nią! W praktyce wygląda to tak, że wypijamy kawę (ewentualnie suplementujemy kofeinę) i kładziemy się spać – na maksymalnie 30 minut – po przebudzeniu kofeina zaczyna działać, dodatkowo mamy zwiększony pozom energii po samej drzemce.

               Gdy nie mamy dużego niedoboru snu (np. nieprzespana, „zarwana” noc) i/lub zaburzeń rytmu dobowego drzemki nie powinny trwać dłużej niż 30 minut – ponieważ po dłuższym czasie wchodzimy w głębsze fazy snu – z których trudniej się wybudzić (na pewno doświadczyliście uczucia dużego zmęczenia przez resztę dnia gdy zrobiliście dłuższą drzemkę).  Dodatkowo dłuższe drzemki mogą powodować problemy z zaśnięciem w nocy. Dlatego przed drzemką warto ustawić budzik. Oczywiście możliwe jest, że szczególnie u osób, które na co dzień nie robią drzemek wystąpi problem z zaśnięciem – ale często nawet chwila leżenia w ciszy może dać pozytywne efekty. Oczywiście nie powinniśmy także przeprowadzać drzemek zbyt późno.

               Dodatkowo kwestią, która w naturalny, bezpieczny i silny sposób pobudza jest światło słoneczne – dlatego też można połączyć Coffee nap z ekspozycją na słońce – najpierw wypijamy kawę, potem kładziemy się spać, a po przebudzeniu wystawiamy się na słońce – efekt pobudzenia gwarantowany 🙂

               A czy Wy korzystacie z drzemek? A być może stosujecie Coffee nap w praktyce? Dajcie znać 👍

Źródła:

  1.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3744392/
  2.   https://www.sleepfoundation.org/articles/napping

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.