Neurofeedback – zaawansowany trening

  • Michał Undra

               Neurofeedback – to pojęcie jest raczej mało znane i rzadko stosowane. Co dokładnie oznacza i jakie ma zastosowanie?

               Tak jak sama nazwa wskazuje mamy tutaj do czynienia z feedbackiem, czyli informacją/pętlą zwrotną. Przedrostek neuro oczywiście dotyczy układu nerwowego. A więc neurofeedback to trening/terapia, gdzie dostajemy informację zwrotną o pracy naszego mózgu – dzięki specjalnym urządzeniom możemy mierzyć fale mózgowe jak i aktywność różnych części mózgu. Jakie daje nam to korzyści?

               Przede wszystkim możemy świadomie wpływać na procesy w naszym mózgu[1]. Dzięki temu możemy wiedzieć, czy metody które stosujemy rzeczywiście działają, a także możemy wpłynąć na ich efektywność. Przykładem może być medytacja, praca z emocjami, traumami i wiele innych. Dlatego też praca z neurofeedbackiem może sprawdzić, że trening umysłu będzie zdecydowanie bardziej skuteczny.

               Więcej na temat medytacji i neurofeedbacku już w piątek w kolejnym odcinku podcastu Biohacking i nie tylko.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24975621

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.