Testy genetyczne – jakie mają znaczenie oraz dokładność?

  • Michał Undra

               Zapewne słyszeliście o różnego rodzaju testach genetycznych, które można dzisiaj wykonać. Najbardziej znanym badaniem jest na pewno mutacja MTHFR (która moim zdaniem nie jest aż tak istotna, jak się o niej mówi), ale mamy też mutacje genetyczne związane z celiakią, hemochromatozą i inne. Do tego mamy też pełne panele genetyczne ze stron typu 23andme albo ancestry. Przy takim panelu mamy naprawdę mnóstwo informacji do interpretacji (a roli wielu genów tak naprawdę nadal niewiele wiemy), a niektórzy widząc swoje wyniki mogą się załamać, bo np. mają predyspozycję do otyłości czy chorób serca zapominając o tym, że tak naprawdę czynniki środowiskowe zawsze będą ważniejsze od samej genetyki.

               Ale jest jeszcze jedna sprawa – jaka jest wiarygodność testów genetycznych?? Okazuje się, że bardzo nisko – aż 42% mutacji była fałszywie dodatnia (znaczy to, że test wykazał mutację, której tak naprawdę nie ma). Oczywiście badanie dotyczyło szerokich paneli dostępnych w Stanach, takich jak Family Tree DNA, My Heritage, 23andMe, ancestry.com, ale na pewno dodaje to sceptycyzmu do badań genetycznych.

https://www.nature.com/articles/gim201838

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.