Wpływ muzyki na strukturę mózgu

  • Michał Undra

Granie na instrumentach muzycznych zmienia strukturę mózgu
Bardzo ciekawe badanie z grudnia zeszłego roku porównało mózgi perkusistów, którzy grali na perkusji średni od 17 lat i praktykowali więcej niż 10 godzin tygodniowo z osobami, które nie grają na żadnych instrumentach. Różnice okazały się dosyć znaczące. Muzycy mieli znacznie lepiej rozwinięte ciało modzelowate, czyli część mózgu łączącą dwie półkule i odpowiadającą m. in za funkcje samotosensoryczne. Dodatkowo badanie wykazało, że mózg muzyków wymagał mniejszej aktywności podczas grania muzyki – co oznacza, że nauczył się on działać bardzo efektywnie.


Wpływ grania na instrumentach muzycznych na pracę i strukturę mózgu jest przedmiotem badań od lat i jasne jest, że granie na instrumencie wpływa korzystnie na nasz mózg. A czy Ty grasz na jakimś instrumencie?


https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/brb3.1490

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.