Czy IF (Intermittent Fasting, post przerywany, okno żywieniowe) działa?

  • Michał Undra
  • 03 minuty

Intermittent Fasting (IF) to dosyć popularna w biohackingu dieta, która ma niesamowite właściwości – poprawia pracę mózgu, wspiera odchudzanie, wydłuża życie, regeneruje układ pokarmowy, ale… IF to nie jest dieta… i nie ma udowodnionego wpływu na czynniki, które wymieniłem. IF to model odżywiania, pewien schemat, jednak sam w sobie nie jest dietą i nie mówi nam kompletnie nic na temat tego, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy jeść. IF przeważnie ogranicza spożywanie Kalorii do 8 godzin w ciągu doby (np. od 10 rano do 18), a czasem nawet do 4 godzin. IF można połączyć z dietą paleo, śródziemnomorską, keto czy high carb, albo jeść na nim śmieci. Samo ograniczanie czasu na spożywanie Kalorii nie ma magicznych właściwości, chyba że chodzi o wcześniejsze spożywanie kolacji – co jest jak najbardziej korzystne. IF nie wpływa też w żadnych stopniu na odchudzanie – zostało to potwierdzone w najnowszym przeglądzie badań naukowych w tym temacie, nie wydłuża też życia i tak naprawdę w połączeniu ze śmieciowym żarciem będzie tak samo szkodliwy, jak dieta przetworzona. IF możemy wykorzystać dla naszych korzyści – np. nie jedząc śniadania mamy lepszą pracę umysłu, czy też ostatni posiłek spożywamy o 16. Jednak wszystko zależy od tego, jak IF wygląda w praktyce i z czym go połączymy.

IF jest bardzo mocno wiązany z biohackingiem – ze względu na to, że jest wygodny, może w niektórych wypadkach poprawiać pracę mózgu, jednak nie jest jedynym i koniecznym modelem odżywiania biohackera. Sam w sobie nie rozwiąże całego problemu odżywiania.

Płodność. Kurs na ten temat wypuszczamy już w tę niedzielę wraz z Marcinem Ostaszewskim. Sam przeszedłem dokładnie cały kurs, przejrzałem całą prezentację, wyciągnąłem mnóstwo wniosków dla siebie. Tak jak wspominałem w poprzednim Newsletterze – płodność jest połączona z biohackingiem, a zdrowy styl życia będzie wpływał na zdrowie naszych potomków. Jednak co mnie najbardziej zaskoczyło – jak dużo wiemy na temat wpływu immunologii, infekcji, odżywiania, suplementacji na płodność. Mamy obecnie niesamowite możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, mierzących nasze zdolności do prokreacji, co jest bezpośrednio związane z tym, co robimy na co dzień. Jeżeli ten temat Cię interesuje – kurs na temat płodności wypuszczamy już w niedzielę na stronie Undra.pl. Gwarantuje Ci, że nie znajdziesz żadnego lepszego materiału na temat płodności w Internecie. Przez pierwszy tydzień będzie specjalna cena.

Popraw Swoją Płodność – kurs online – Michał Undra

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.