Płodność a Biohacking

  • Michał Undra
  • 06 minut

W ostatnim czasie sporo się u mnie dzieje – nowe projekty związane z Biohackingiem, biohacking MeetUp, egzaminy i zaliczenia na studia, nowe kursy online. I właśnie kurs online, który obecnie tworzymy wraz z Marcinem Ostaszewskim z Life Balance na temat płodności dał mi temat na dzisiejszy Newsletter.

Okazuje się, że płodność jest bardzo powiązana z Biohackingiem. Nawet nie muszę pisać, że sen, redukcja stresu, odżywianie, aktywność fizyczna to podstawy dla zdrowia, ale także dla zachowana płodności.

Jednak co jeszcze warto zrobić dla określenia problemu i szukania przyczyny problemów z płodnością? Oczywiście badania. Badania związane z płodnością często są dosyć specyficzne (np. AMH u kobiet czy też badanie nasienia), ale i tak najważniejsze są podstawy, takie jak morfologia, próby wątrobowe, hormony steroidowe czy tarczycowe (PS. Już niedługo wypuszczam także kurs na temat interpretacji badań krwi, także stay tuned ?).

Bardzo ważna jest także suplementacja. Uzupełnienie takich podstaw jak witamina D3 czy omega-3 jest po prostu kluczowe. Jednak niektóre suplementy są związane typowo z płodnością – np. ALCAR (karnityna), koenzym Q10, cynk, kwas foliowy czy witamina B12. To warto dobierać indywidualnie.

Ale co mnie najbardziej zaciekawiło – to powiązanie infekcji z problemami z płodnością. Okazuje się, że bardzo często gdy nie możemy znaleźć przyczyny problemów z poczęciem – powodem jest chroniczna infekcja. Infekcji, które mogą wpływać na płodność, jest naprawdę wiele, ale do najpopularniejszych zaliczamy helicobacter Pylori, infekcje pasożytnicze, EBV. A jeżeli byłeś na naszym Meetupie związanym z Biohackingiem wiesz, że podobnie jest z chronicznym zmęczeniem czy problemami z pracą mózgu – jeżeli podstawy biohackingu nie pomagają, wykonałeś podstawowe badania, dbasz o siebie, a nadal jesteś zmęczony/masz problemy ze snem/koncentracją/pamięcią – bardzo możliwe, że przyczyną jest jakaś infekcja. Tak było u mnie.

Infekcje to niestety ciężki temat – diagnostyka jest inna w praktycznie każdej infekcji, podobnie jest z leczeniem, które nie zawsze bywa skuteczne. Niektóre z infekcji lubią nawracać. Jednak przy dobrej diagnostyce i leczeniu można odnieść niesamowite efekty – pod względem zdrowia, samopoczucia, pracy mózgu czy też płodności.

Prawdopodobnie ten temat poruszę jeszcze w następnym Newsletterze, ponieważ kurs na temat płodności wypuszczamy na mojej platformie w ciągu następnych tygodni.

Zapraszam także do obejrzenia nowego filmu na moim kanale YouTube. Tematem są podstawowe suplementy dla zapewnienia długotrwałego zdrowia mózgu.

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.