Jak się zregenerować i zmniejszyć odczuwany stres w dwa tygodnie?

  • Michał Undra

Witaj przed Świętami. Ten wyjątkowy czas w roku jest już na wyciągnięcie ręki. Dlatego dzisiaj dam Ci jedynie dwa dobre i krótkie badania, żeby nie zajmować Twojego czasu ?

1. Jak się zregenerować i zmniejszyć odczuwany stres w dwa tygodnie? W tym bardzo ciekawym badaniu „zajechanym” pracą studentom wprowadzono dwie biohackerskie zmiany:

– zakazano używać urządzeń elektrycznych przed snem (głównie chodzi oczywiście o telefonu);

– wprowadzono budzik imitujący wschód słońca.

Już po dwóch tygodniach uczestnicy odnieśli ogromne korzyści po względem mniejszego odczuwanego stresu, sen znacznie się poprawił, a zmniejszyło się uczucie wypalenia. Korzyści było znacznie więcej, znajdziesz je w badaniu. Magia!

2. Od dawna powtarzam, że alkohol nie jest zdrowy w żadnej dawce. Nie można „pić dla zdrowia”. Dla mnie to oksymoron. Jednak spożywanie alkoholu w aspekcie społecznym może mieć tak mocny wpływ „społeczny” i relaksujący, że może to w pewnym stopniu negować negatywny wpływ alkoholu na zdrowie (czyli zamiast wypić ze znajomymi siedzielibyśmy sami w domu, albo nie napijemy się z nimi, co wzbudza w Nas (i pewnie w Nich) napięcie). Jednak sam alkohol jest toksyną. W kolejnym badaniu wykazano, że niewielkie dawki alkoholu (1-3 drinki dziennie) zwiększają ryzyko niektórych nowotworów (np. okrężnicy). Oczywiście duże spożycie alkoholu było jeszcze gorsze. A więc nie pij dla zdrowia, ale może dla siebie i innych ?

Na koniec oczywiście życzę Wesołych Świąt. Mam nadzieję, że spędzisz ten czas w spokoju z najbliższymi!

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33023594/

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.