Ciekawostki ze świata Biohackingu
Dzisiaj tematem przewodnim będą podcasty. Najpierw streszczę 10 podcastów, które ostatnio słuchałem. Zastrzeżenie jest takie, że streszczam zarówno te słabe, jak i dobre.
Ostatnio słucham naprawdę sporo podcastów (na spacerach, treningach, w samochodzie). Zauważyłem jednak, że większość podcastów nie daje mi nic, albo prawie nic. W niektórych z nich znajdę coś, co rzeczywiście wyniosę dla siebie (przykładem będzie ostatni podcast z dzisiejszej listy). Ale niestety czasem przesłucham 2 godziny podcastu o bardzo ciekawej tematyce, z którego nie wyniosę nic. Dało mi to zrozumienia, że podcasty to często nie najlepsze źródło wiedzy, ponieważ jest to rozmowa 2-3 osób bez większego planu. Dlatego też artykuły często są najbardziej aktualne i rzeczowe (nie wchodzi się w offtopy). Jednak czasem to właśnie jedna subiektywna uwaga prowadzącego może być najciekawsza w całym podcaście 😉 Tak było w ostatni przykładzie.
A teraz do streszczenia:
1. Podcast na temat COVIDa od Petera Attia. To był jeden z lepszych podcastów ze słuchanych ostatnio. Wnioski opisałem już na Instagramie, ale:
– Peter Attia jest przeciwny testom „w ciemno” (jak to się robi obecnie np. u zawodowych sportowców);
– prawdopodobnie za mało czasu upłynęło między I a II dawką szczepionki w naszych zaleceniach, podobnie może być III dawką;
– przejście koronowirusa bardzo często zapewnia silną i długa odporność;
– izolacja społeczna to koszt, którego nie da się zmierzyć, ale małe dzieci wychowywane w kwarantannie rozwijają się gorzej pod względem kognitywnym. Mnóstwo nastolatków ma problemy depresyjne.
2. Dave Asprey w Neurohacker (niestety nie mam bezpośredniego linka, podcast pobrałem dawno temu). Totalnie nic ciekawego, Dave, jak to on, przez cały program mówi o tym, w czym on jest pierwszy i najlepszy (pierwszy mówił o pleśni w kawie, ma najlepsze okulary blokujące niebieskie światło i jego książki są najlepsze, każda z nich jest mega innowacyjna).
3. Dr. Alan Christianson na temat srebra koloidalnego – srebro koloidalne w dawce stosowanej w preparatach doustnych nie ma prawa działać przeciwbakteryjnie. Srebro jest używane ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne do produkcji niektórych narzędzi (np. stosowanych w medycynie), ale stosowanie go w jednostkach chorobowych nie jest polecane i skuteczne. Dodatkowo srebro może powodować… srebrzycę (argyria). Dosyć znany jest przypadek Pana, który przez bardzo długi czas i w bardzo dużych dawkach stosował srebro prozdrowotnie. Wygląda on tak (nie jest to żaden Photoshop).
Kolejny podcast Dr. Alana na temat postawy. Nie wyniosłem z niego nic ciekawego.
Kyle Kingsbury u Petera Attia. Wyłączyłem po 30 minutach, bo cały podcast opierał się na historii osobistej.
Bill Harris o omega-3. Wiadomo, że omega-3 jest ważne, może np. bardzo obniżać trójglicerydy czy stany zapalne. Dodatkowo warto testować status omega-3 w czerwonych krwinkach (Panowie polecają poziom powyżej 8%, idealnie 10%). Dodatkowo trochę informacji o kwasach tłuszczowych ogólnie, a także roli omega-6 czy też kwasu arachidonowego. Jednak znowu – 2 godziny po prostu przegadane.
Tim Ferriss o molestowaniu w dzieciństwie. Ten podcast także miałem zapisany od dawna, jednak dopiero teraz przesłuchałem. Nie sądziłem, że Tim doświadczył takich strasznych rzeczy (molestowanie w wieku 2-4 lat przez starszego chłopca, syna opiekunki). Niestety mało było o samym radzeniu sobie z traumą, jednak co najbardziej mniej zszokowało, to współprowadząca ten odcinek, która korzysta z psychoterapii od prawie 50 lat (sic!). Ona także doświadczyła molestowania (w trochę starszym wieku), jednak nie wiedziałem, że z terapii można korzystać tak długo.
Tom Dayspring o lipidach. Po całej serii na temat lipidów to jest tylko mały update dotyczący stosowania statyn czy też innych terapii obniżających poziom cholesterolu. Bardzo ciekawe są informacje na temat bardzo ważnego czynnika ryzyka chorób serca – Lp(a).
Layne Norton i Peter Attia. Z tego podcastu też nie wyciągnąłem praktycznie nic, oprócz historii treningów i kontuzji Layne’a. Było trochę o podaży makroskładników dla optymalizacji budowy masy mięśniowej, ale nic, co by mi zapadło w pamięć.
Rhonda Patrick oraz Peter Attia na temat długowieczności, treningów, saunowania. To ten podcast dał mi temat dzisiejszego Newslettera. Ogólnie cały podcast nie był super ciekawy, ale najbardziej zainteresował mnie wpływ treningu interwałowego na wydolność. Znalazłem badanie opisywane w podcaście i teraz je pokrótce opiszę.
Zaledwie 24 sesje treningu interwałowego (HIIT) poprawiło VO2 max aż o 12% u zdrowych osób! VO2max to pułap tlenowy, a taka poprawa wskazuje na ogromną poprawę wydolności. Jednak z samego podcastu możemy się dowiedzieć, że z wiekiem VO2max spada o mniej więcej 1% rocznie, a więc poprawa o 12% to tak jakby odjąć 10 lat wieku fizjologicznego (albo sportowego). Oczywiście efekty znikają, gdy zaprzestajemy treningu, ale mamy bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, osiągi sportowe, wiek biologiczny czy samopoczucie 😊
Ja trenuje w 90% dla zdrowia, jednak ostatnio koszykówka wciągnęła mnie tak bardzo, że trenuje po to, by lepiej grać w kosza. Oczywiście wykorzystuje też w pełni biohacking, ale to opiszę gdzie indziej 😉
Sprawdź też najnowszy film na temat kołdry obciążeniowej 👇