10,000 kroków dla zdrowia?

  • Michał Undra

               Często słyszy się o mitycznych 10,000 krokach dziennie dla zdrowia. Jednak czy rzeczywiście aktywność o tak niskiej intensywności jak spacery ma jakiś wpływ na zdrowie? Okazuje się, że ogromny!

               Wykonywanie dziennie co najmniej 8,000 kroków dziennie wspiera spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia wrażliwość insulinową, działa przeciwdepresyjnie, poprawia jakość snu, zmniejsza także ryzyko chorób chronicznych.

               Niestety osoby, które wykonują dziennie mniej niż 3,000 kroków znacznie większe ryzyko chorób chronicznych, szczególnie sercowo naczyniowych.

               Warto też zaznaczyć, że liczymy kroki wykonywane przez cały dzień – w pracy, w domu, w sklepie i w trakcie innych aktywności – nie chodzi o to, by jednorazowo zrobić 10,000 kroków. Regularny ruch, szczególnie jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia będzie bardzo korzystny dla całego naszego zdrowia.

               W celu mierzenia ilości kroków warto korzystać z opasek, smartwatchów czy aplikacji na telefonie.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21798044

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17556681

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK99429/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28794207

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.