Coluracetam

  • Michał Undra

               Coluracetam jest jednym z nootropików zaliczanych do szerokiej grupy racetamów, jednakże o nieco innym działaniu niż piracetam czy aniracetam – wpływa on na pobieranie choliny do syntezy acetylocholiny w neuronach (1) – neurotransmitera związanego z nauką, pamięcią, koncentracją ale także napięciem mięśniowym. Zaburzoną absorpcję tego neurotransmitera zauważono m. in w chorobie Alzheimera (2, 3). Obecnie nie ma badań nad tym związkiem na ludziach, dlatego też skupię się na badaniach na zwierzętach – badania na ludziach nad wpływem na chorobę Alzheimera oraz depresję nie zostały niestety opublikowane i nie zostały ukończone.

               Badania, które wykazały działanie na szczurach przeważnie były połączone z lekami, które zaburzały syntezę acetylocholiny (4). Co ciekawe wykazano, że efekty suplementacji mogą trwać nawet dwa dni (5).

               Zalecane dawki przeniesione z modeli zwierzęcych to 5-30mg. Coluracetam osiąga najwyższe stężenie już po 30 minutach, a spada już po trzech godzinach, dlatego też jego stosowanie należy dobrze połączyć z planowaną aktywnością umysłową.

               Potencjalne skutki uboczne stosowania to mgła mózgowa czy pogorszony nastrój.

               Osobiście nie odczułem działania coluracetamu w dawkach 20-40mg, podobnie jak i innych racetamów, które próbowałem. A jakie są Wasze doświadczenia z racetamami?

               Już wkrótce więcej opisów mniej znanych nootropików, takich jak sunifiram, picamilon, selank czy semax.

Źródła:

  1.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18461273
  2.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6661641
  3.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7748460
  4.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18446264
  5.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18461272

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.