Korzystanie z telefonu przed zaśnięciem zaburza sen

  • Michał Undra

               Sen wpływa na naszą pracę mózgu, nastrój, masę ciała czy gospodarkę hormonalną i jest podstawą dla naszego zdrowia. Jedną z najważniejszych rzeczy, która reguluje nasz rytm dobowy i wpływa na sen jest światło (tzw. Zeitgeber – dawca czasu). To właśnie światło w największym stopniu przekazuje informacje do naszego mózgu że jest dzień, a jego brak – że jest noc. Dzisiaj najbardziej narażeni jesteśmy na sztuczne światło – tj. LEDy, komputery, telefony, które bardzo mocno wpływają na nasz rytm dobowy.

               W poniższym badaniu wykazano, że odstawienie telefonu komórkowego na jedynie 30 minut przed snem zmniejsza czas potrzebny do zaśnięcia, wpływa korzystnie na jakość i długość snu oraz pamięć roboczą! Jednym z podstawowych zaleceń dla dobrego zasypiania i snu jest minimalizowanie sztucznego światła przed snem. Niestety wbudowane filtry światła niebieskiego w telefonie nie dają tak spektakularnych efektów.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32040492/

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.