Zmęczenie po posiłku – najczęstsze przyczyny

  • Michał Undra

               Zmęczenie po posiłku to naprawdę częsty objaw. Wiele osób jest zmęczonych po śniadaniu albo po obiedzie. Dzisiaj wyjaśnię kilka najczęstszych przyczyn zmęczenia poposiłkowego.

               Najbardziej znanym mechanizmem wywołującym zmęczenie po posiłku jest wysoki poziom glukozy we krwi oraz podniesiony poziom insuliny. Wysoka glikemia powoduje m. in supresję oreksyny – neurotransmitera, który w największym stopniu odpowiada za nasze pobudzenie. Dodatkowo wysoki poziom insuliny powoduje, że więcej tryptofanu transportowane jest do mózgu. Tryptofan jest prekursorem serotoniny, a wysoki poziom serotoniny może powodować zmęczenie. Dlatego też szczególnie osoby z zaburzoną gospodarką glukozową-insulinową mogą odczuwać wahania poziomu energii po posiłku, szczególnie w postaci zmęczenia. Jednak co ciekawe posiłek bogato tłuszczowy także wpływa na wykorzystanie tryptofanu w mózgu. Dlatego też największe zmęczenie powodują posiłki bogate w tłuszcze (szczególnie nasycone) oraz węglowodany (szczególnie proste). Niestety wiele fast foodów to właśnie takie połączenie.

               Nadmiar spożywanych Kalorii – oprócz oczywistej kwestii, tzn. tycia, przyczynia się także do zwiększonych stanów zapalnych, co także powoduje zmęczenie. Dodatkowo bardzo duże, bogate w Kalorie posiłki wymagają wiele energii dla ich trawienia oraz odpływ krwi do układu pokarmowego, co także może przyczyniać się do spadków energii.

               Po posiłku nie powinniśmy odczuwać zmęczenia – nasz poziom energii powinien być w miarę stabilny w ciągu dnia. Jeżeli czujesz, że po którymś posiłku w ciągu dnia czujesz się bardzo zmęczony, potrzebujesz drzemki czy masz brain foga – warto ten temat zbadać głębiej.

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.