Mumio – shilajit

  • Michał Undra

         

      Mumio (shilajit) to mieszanka minerałów o ciemnym zabarwieniu stosowana głównie w Ajurwedzie (tradycyjnej medycynie indyjskiej). Występuje ona w szczelinach skalnych a powstaje ze szczątków roślin, alg i porostów. Najważniejszym składnikiem aktywnym są kwasy fulwowe, ale także fosfolipidy, triterpeny czy kwasy fenolowe. Zawiera też witaminy i składniki mineralne. Wydobywana jest m. in w Himalajach, Kaukazie czy Ałtaju.

               Tradycyjnie shilajit był stosowany w celach adaptogennych, odmładzających, zwiększających siły witalne czy libido.

               W badaniach naukowych na ludziach wykazano:

– zwiększenie enzymów antyoksydacyjnych (dysmutazy ponadtlenkowej), – korzystny wpływ na Lipidogram – spadek LDL oraz vLDL, wzrost HDL, spadek poziomu trójglicerydów, zmniejszenie peroksydacji lipidów (1);

– wzrost poziomu FSH oraz testosteronu u mężczyzn bezpłodnych, bez wpływu na LH, poprawa jakości spermy (2). Dodatkowo zanotowano niewielki spadek poziomu glukozy we krwi oraz wzrost hemoglobiny i leukocytów (białych krwinek). Nie wiadomo, czy taki sam wpływ odnotujemy u osób zdrowych;

               W powyższych badaniach shilajit stosowano przez 90 dni (1) oraz 45 dni (2) i nie wykazano żadnych znaków toksyczności. Wykazano jedynie niewielki wzrost poziomu kreatyniny.

               W badaniach stosowano dawki od 400mg ekstraktu standaryzowanego na 40% kwasów fulwowych oraz 2g dziennie shilajitu standaryzowanego na 6,6% kwasów fulwowych – warto zwracać uwagę na standaryzację na zawartość kwasu fulwowego, który jest składnikiem aktywnym – wiele suplementów mumio nie ma opisanej zawartości tego składnika.

               Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że większość pacjentów stosujących shilajit zdecydowanie odczuwa jego działanie – pod względem witalności, poziomu energii, libido czy nawet pracy mózgu.

               Shilajit jest jedną z ostatnich nowości w @aliness. Ekstrakt standaryzowany na 20% kwasów fulwowych, pozyskiwany z Himalajów Indyjskich, bez dodatku rozpuszczalników. Na kod UNDRA obowiązuje 5% zniżki na całe zakupy ze strony https://aliness.pl/

Źródła:


[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22557121

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20078516

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.