Różeniec górski to drugi najbardziej znany adaptogen (po ashwagandzie), który ma jednak zgoła inne działanie. Różeniec przede wszystkim hamuje zmęczenie, szczególnie jeżeli jest ono wynikiem stresu i stanów lękowych. W niewielkim stopniu może także pobudzać, jednak sprawdzi się przede wszystkim, gdy jesteśmy zmęczeni bardziej niż zwykle. Te efekty mogą także sprawdzić się w treningu, dlatego też różeniec często stosowany jest przed treningiem. Oprócz tego wpływa on na nastrój, przede wszystkim na serotoninę, dlatego też może być stosowany w okresie gorszego nastroju. Dodatkowe efekty to lekka poprawa funkcji kognitywnych, szczególnie jeżeli są wynikiem stresu i nadmiaru kortyzolu (który różeniec może obniżać, szczególnie na poziomie mózgu), może także zmniejszać objadanie się związane z stresem. Badania na bezkręgowcach wpływały także znacząco na długość życia – zwiększając ją o nawet 20%, jednak potrzebujemy potwierdzenia u ssaków oraz oczywiście ludzi.
Dawkowanie. Rożeniec stosuje się raczej w małych dawkach – jedna tabletka dobrego ekstraktu w pierwszej części dnia lub przed treningiem spokojnie powinna wystarczyć. Różeniec warto stosować nie dłużej niż 3msc, jednak może on także działać doraźnie. Co ważne – różeniec, aby działać prawidłowo – musi być standaryzowany na salidrozydy ORAZ rozawiny. Standaryzacja na tylko jeden składnik będzie oznaczać gorszy produkt (każdy ze składników aktywnych ma oddzielne działanie).
Różeniec z Aliness zakupisz na stronie Next-level.pl:
ALINESS RÓŻENIEC GÓRSKI RHODIOLA ROSEA 500MG 60 KAPSUŁEK VEGE w Next-Level.pl Różeniec Górski
Jutro idę na badania kontrolne, które staram się robić regularnie. Badania, które jutro wykonuje to m. in. Morfologia, glukoza, insulina, lipidogram, testosteron całkowity, estradiol, prolaktyna, TSH, ft3, ft4, ASPAT, ALAT oraz przeciwciała SARS-COV-2.
Prawdopodobnie wkrótce omówię część swoich badań tutaj, w związku z kursem na temat interpretacji badań, który przygotowuje.
PS. W piątek będzie Black Friday także w moim sklepie na kurs na temat poprawy pracy mózgu oraz e-book na temat Hashimoto. Na ten temat wyślę oddzielnego maila.