Stwardnienie rozsiane a poszczenie

  • Michał Undra

               Stwardnienie rozsiane (w skrócie często nazywane SM – od nazwy łacińskiej sclerosis multiplex) to choroba autoimmunologiczna dotycząca układu nerwowego, gdzie dochodzi do demielinizacji, czyli uszkodzeń otoczki mielinowej w tkance nerwowej. Prowadzi to do zaburzeń komunikacji między mózgiem i różnymi częściami ciała. Objawy stwardnienia rozsianego mogą dotyczyć różnych narządów i części ciała, jednak bardzo często jest to osłabienie mięśni, zaburzenia koordynacji, osłabione widzenie ale także problemy z kontrolowaniem pęcherza moczowego. SM przeważnie przebiega z okresami remisji i zaostrzeń.

               Na tę chwilę nie ma leku na SM, stosuje się jedynie leczenie objawowe lub spowalniające progres choroby.

               W poniższym badaniu przeprowadzono bardzo ciekawe doświadczenia związane z dietą, która może wpłynąć na przebieg SM. Jedna grupa stosować FMD, czyli Fasting Mimicking Diet – dietę naśladującą post, gdzie pierwszego dnia spożywali oni 800kcal, w dniach od 2 do 8 jedynie 200-350kcal, po czym od dnia 9 do 11 wprowadzono z powrotem ilość jedzenia. Następnie grupa ta stosowała dietę śródziemnomorską przez pół roku. Druga grupa stosowała dietę ketogeniczną z bardzo niską podażą węglowodanów (do 50g dziennie), niską podażą białka (do 100g) i z wyższą podażą tłuszczu. Trzecia grupa była grupą kontrolną – nie zmieniała nic w swoim jadłospisie.

               Zarówno grupa stosująca dietę naśladującą post jak i grupa stosująca dietę ketogeniczną odniosła znaczną poprawę pod względem ogólnej jakości życia, ogólnego zdrowia, zdrowia fizycznego i zdrowia psychicznego. Jednakże w grupie stosującej dietę FMD poprawa w jakości życia, zdrowiu ogólnym, fizycznym i psychicznym była istotna statystycznie, w przypadku diety ketogenicznej jedynie zmiany w ogólnym zdrowiu były istotne statystycznie.

Dodatkowo osoby z grupy FMD miały obniżoną ilość białych krwinek przez po stosowaniu „postu” (co jest w tym wypadku dobre), jednakże ich ilość wzrosła do poziomu bazowego po 3msc stosowania diety śródziemnomorskiej. Takiej zmiany nie zaobserwowano w grupie stosującej dietę ketogeniczną.

Badanie to jest bardzo ciekawe i podnosi kwestię stosowania różnego rodzaju ograniczeń kalorycznych lub postów w niektórych chorobach autoimmunologicznych. Podejrzewane mechanizmy poprawy objawów to wpływ na pracę układu odpornościowego czy wpływ na aktywację kinazy AMP.

Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27239035

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.