Terapia czerwonym światłem jako element biohackingu

 • Michał Undra

               Od pewnego czasu mam okazję testować terapię czerwonym i podczerwonym światłem. W badaniach wykazano, że terapia czerwonym światłem może wpływać na łańcuch oddechowy, mitochondria (fabryki energetyczne w naszym ciele) oraz produkcję ATP (energii) (1, 2).

               Terapia czerwonym światłem może wpływać przede wszystkim na zdrowie skóry – zmarszczki (3, 4) oraz trądzik (5, 6). Dodatkowo może wspierać regenerację potreningową, zmniejszając DOMSy, czyli opóźnioną bolesność mięśniową po treningu (popularnie nazywane zakwasami) (7-9) – i w regeneracji wypada lepiej od krioterapii (10).

               Czerwonego światła można także używać wieczorem – ponieważ nie jest ono tak pobudzające jak światło niebieskie.

               Bardzo możliwe, że w przyszłości będzie znacznie więcej badań nad terapią czerwonym światłem, ponieważ jest ona bardzo obiecująca pod względem regeneracji, jest to też jeden z ważnych elementów biohackingu.

               Ja korzystam z lampy od Mitohacker i rzeczywiście odczuwam wpływ na regenerację. Jeżeli chcesz kupić taką lampę to bardzo polecam – przede wszystkim wysyłka jest realizowana z Polski, bez cła i dodatkowych kosztów, dodatkowo w przypadku problemów czy reklamacji kontaktujemy się z polskim przedstawicielem 😊

Na kod UNDRA obowiązuje rabat na stronie https://biotopja.pl/kategoria-produktu/neurofeedback/mitohacker-modul-panelowy-atp/ – do wyboru są pojedyncze żarówki jak i całe lampy 😊

Źródła:

 1.    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24656472/
 2.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20408982/
 3.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28195844/
 4.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16414908/
 5.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10809858/
 6.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22615511/
 7.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27874264/
 8.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23182016/
 9.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24942380/
 10.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28054262/

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.