Wsparcie społeczne (social support) jako ważny element zdrowia

  • Michał Undra

               Wsparcie społeczne to jeden z często pomijanych aspektów zdrowia, który jak się okazuje ogromny wpływ na nasze życie.

               Poniższej meta analizie ponad 100 badań na ponad 300tys. Osób wykazano, że wsparcie społeczne zmniejsza ryzyko śmierci aż o 50%! Efekt ten jest porównywalny do rzucenia palenia, a ma większy wpływ na zdrowie niż brak aktywności fizycznej czy nawet otyłość! Badacze brali pod uwagę wiek, płeć, początkowy stan zdrowia czy przyczynę śmierci – i nadal wsparcie społeczne wykazywało ogromny korzystny efekt na zdrowie.

               W jaki sposób wsparcie społeczne może wpływać na zdrowie? Możliwe efekty to redukcja stresu w obliczu różnych wyzwań, wspieranie zdrowych nawyków (wspólne treningi, zdrowa dieta), ale także wpływ na poczucie własnej wartości czy posiadanie celu w życiu.

Dodatkowo osoby z silnym wsparciem społecznym bardziej stosują się do zaleceń lekarza, lepszą opieką dla pacjenta i krótszym czasem hospitalizacji.

               Co ważne – negatywne związki, takie jak „nieszczęśliwe” małżeństwa wpływają na zdrowie niekorzystnie – także ważna jest także jakość relacji.

Źródło: https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1000316

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.