Żeby mieć zdrowe serce – myj zęby!

  • Michał Undra

W bardzo ciekawym badaniu wykazano, że regularne mycie zębów (minimum 3 razy dziennie) zmniejsza ryzyko migotania przedsionków aż o 10% oraz niewydolności serca aż o 12%!

               Jak zdrowie jamy ustnej przekłada się na pracę serca? Regularne mycie zębów zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej, wpływając na biofilm między zębami a dziąsłami. Bakterie z jamy ustnej mogą dostawać się innych rejonów ciała poprzez krwioobieg.

               Badanie trwało ponad 10 lat, a uczestnikami były zdrowe osoby w wieku 40-79 lat. Wykazano, że dobra higiena jamy ustnej zmniejszało ryzyko chorób serca niezależnie od takich czynników jak aktywność fizyczna, masa ciała czy nawet nadciśnienie.

               Warto też dodać, że problemy z zębami typu próchnica, źle wykonane leczenie kanałowe i inne mogą przyczyniać się różnego rodzaju objawów i schorzeń – nie tylko serca. Czasami dopiero wyleczenie zębów powoduje ustąpienie objawów różnego rodzaju chorób chronicznych.

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2047487319886018

Autor
artykułu

Michał Undra

Specjalista ds. Zdrowia, ekspert do spraw biohackingu i poprawy pracy mózgu

Ekspert w dziedzinie biohackingu, optymalizacji pracy mózgu, snu oraz wpływu stresu na organizm.

Specjalizuje się w interpretacji badań, poprawie pracy mózgu, biohackingu oraz suplementacji. Na co dzień prowadzę konsultację indywidualne, na których poprawiam zdrowie, sylwetkę oraz pracę mózgu moich klientów. Jestem autorem szkoleń stacjonarnych oraz online z szeroko pojętej tematyki zdrowia, oraz biohackingu.